KLUBIÜRITUSED

RAAMATUKLUBI KÄIS KARJALA IMELIST MAAILMA AVASTAMAS

 

Raamatuklubi käis KARJALA imelist maailma avastamas.

 Vaata pilte

Reis toimus 04.-09.06.2013

Karjala on rikas kahe loodusvara- metsa ja mageda vee poolest. Karjala on järvedemaa. Veerand maast on kaetud veega, umbes 60 000 järve. Vesi ja elu on siin sedavõrd tihedalt soetud, et moodustavad ühtse terviku. Karjala on ürgse looduse, igavikulise ajaloo ja kaunite laulude maa. Õigeusust mõjutatud kultuuripärand, kulinaaria ja võrratu loodus teevad sellest kandist tõelise pärli.

 

1. päev      Väljasõit Tartust kl. 04.00 Vanemuise alumisest parklast. Tallinlastega kohtume sadamas A-terminali ees parklas meie bussi juures kl. 06.45. Kiirlaev Viking XPRS väljub kl. 08.00-10.30 Helsingisse. (NB! Väljasõiduajad täpsustatakse ja võivad muutuda juhul kui laevade väljumisajad muutuvad. Palun kontrollige!). Lõuna-Karjala pealinn Lappeenranta on tähtis laevateede sõlmpunkt, siit saavad alguse Saimaa järvetuurid. See on lahkete ning heatujuliste inimeste linn, kel on lisaks elurõõmus karjala iseloom. Linn asub looduslikult kaunis kohas ja selle kindlus on meenutus ida ning lääne vahelisest ajaloost. Armsad väikesed muuseumid, kohvikud ja poekesed. Sõit Imatrasse. Siinne kuulsaim vaatamisväärsus on kosk, mida on käidud imetlemas juba mitusada aastat (vee- ja valgusetendus avatakse vaatamiseks ainult suvel- juulis, augustis). Koske ümbritseb Kroonipark, kus on säilinud endised vaatepaviljonid ja suveteater. Kose kõrval asub romantilisi keskaegseid rüütlilosse meenutav juugendstiilis ehitis. See on oskuslikult restaureeritud Soome vanim luksushotell. Sõidame põhja poole. Seda teelõiku on nimetatud Muuseumiteeks, sest alates 17. saj. ei olnud see mitte ainult kohaliku tähtsusega tee, vaid rahvuslik piiriala ning sõjaväetranspordi tuiksoon. Parikkalast põhja poole sõites algab Põhja-Karjala maakond, mis on uhke oma õigeusu pärandi ja ehtsa Karjala kultuuri üle. Teeme peatuse Soome ühes kaunimas looduspaigas.  Punkaharju seljandik on selle kandi looduse kroon, idülliline piltpostkaardimaastik.   Seitsme  kilomeetri pikkune kitsas mäeseljandike kett  lahutab teineteisest kahte järve. See looduse loometöö on kujundanud kitsad kõrged mäeharjad järvede vahele looklema. Kauni männimetsa vahel võib jäädagi vetevälju imetlema. 1803.aastal külastas Punkaharjut Vene tsaar Aeksander I, kes sattus siinse looduse imest nii vaimustusse, et käskis koha võtta looduskaitse ala. See piirkond ongi kaitsealune Soome rahvusmaastik. Kitee on tuntud tänu puskarile (pontikka) „Kiteen kirkas“, mida tänapäeval müüakse ametlikult nii restoranides kui alkoholipoodides. Õhtuks jõuame Joensuusse. Öömaja ***hotellis Sokos (2-sed toad).

2. päev      Hommikusöök. Joensuu on Põhja-Karjala keskus ja ülikoolilinn. Linna asutas 1848.a. Venemaa tsaar Nikolai I ning tähtsa veetee suudmes on see pidevalt edasi arenenud. Suviti kihab linna peaväljak elurõõmsalt ehast koiduni. Pagaritöökodades valmistatakse Soome parimaid karjala pirukaid. Kultuuri- ja turismikeskust Carelicum ja Põhja-Karjala muuseumi külastades õpite tundma kogu Karjala piirkonda, selle mitmekülgset ning põnevat ajalugu, siinset rikast traditsioonide ja kultuuripagasit. Sõidame saarterikka Pielineni järve ääres asuva Koli mäe juurde. See on üks järjekordne Soome kauni looduse ime, järvederohke mägine ala, kus miljon aastat tagasi kõrgusid 6000-7000 –meetrised mäed. Nüüdsks on siinne kõrgeim tipp kulunud 347 meetri kõrguseks. Kuid sellegipoolest üks kaunimaid Soome rahvusmaastikke, kust avaneb võrratu vaade järvele. Koli rahvuspark ja Ukko looduskeskus asuvad mäe tipus. Jalutuskäigul naudime ilusaid loodusvaateid. Piiriületus Värtsilä piiripunktis, sõit jätkub Karjala Vabariigis. Ruskeala marmorkarjäärid on  üks suurimaid looduse ja inimkäte poolt loodud atraktsioone Karjalas. Sügav marmorkanjon on unikaalne kompleks looduse ja kaevandamise tulemusest. 18-19. saj. kaevandati siin erinevat värvi marmorit Peterburgi paleede, kirikute ja ehitiste tarvis, tänapäeval asub kõrgete marmorkallaste vahel ilus selge veega pikk järv. Sõit Sortavalasse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad). 

3. päev      Hommikusöök. Ladoga järve põhjakaldal asub 17.saj rajatud Sortavala linn. Tänu oma vanalinnale on see kantud Venemaa ajalooliste linnade nimistusse. Linna ajalooline kultuuripärand on seotud kolme riigiga – Soome, Rootsi ja Venemaaga. Euroopa suurim järv Laadoga, kus asub üle 600 saare. Valamo saarestiku moodustab neist umbes 50 väikesaart ja laidu. See on unikaalne looduskaitseala. Neid kaljuseid ja künklikke skääre katab okasmets. Laevasõit saarestikus. Valamo klooster on Venemaa vanim klooster. 10.saj. rajati siinsele suurimale saarele õigeusu mungaklooster ning sellest sai Karjala õigeusklikele oluline palverännakute sihtkoht. Klooster tegutses kuni Talvesõjani, siis evakueeriti see Soome poolele. Siinne klooster taastati alles pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Külastame alates 1989.a. siin asuvat mungakloostrit (NB! kloostri külastuseks sobiv riietus on: naistel pikk seelik ja pikkade käistega pluus/jakk ning pea ja õlad kaetud räti või salliga; meestel pikad püksid). Lõunasöök kloostri sööklas.  Jätkame sõitu pealinna poole läbi kaunite maastike, kus roheliste metsade vahel sinetavad järvesilmad. Külastame Karjala ühte vanimat, 16.saj pärinevat Kinerma traditsioonilist küla. See ei ole ainult vabaõhumuuseum, kus saab näha talumaju ja eksootilisi suitsusaunu, vaid siin elavad karjalased ka tänapäeval. Saate tutvuda nende elu-olu ja kultuuriga ning maitsta ka traditsioonilisi karjala pirukaid „kalitka“. Õhtuks jõuame Karjala Vabariigi pealinna  Petroskoisse. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

4. päev      Hommikusöök. Laevasõit Kiži saarele. Naudime imelisi vaateid Kiži skäärides. Onega järvel on palju väikseid saarekesi ümber Kiži saare. Sel imeväiksel saarel asub UNESCO Kultuuripärandi nimekirja kantud muuseum-reservaat, mis koosneb u 70 puitarhitektuuri meistriteosest, mille ehitusaeg jääb 15.-20. saj. Kuulus 22-kupliline Preobraženški kirik, mille ehitamisel ei olevat kasutatud ühtegi metallist naela. Pokrovskaja kirik ja unikaalne kellatorn, kabelid ja väikesed kirikud, vanad talutared ning majapidamishooned. Karmiilmeline ja lakooniline saare loodus (turistide viibimine saarel on limiteeritud, lubatud viibida maksimaalselt 3,5 tundi). Pärast lõunat pöördume tagasi Petroskoissse, linna, mille 1703.a. rajas Peeter I. Jalutuskäik linnas: peatänav – Lenini prospekt, kus asuvad nii Karjala Vabariigi valitsus kui ka ülikooli peahoone, Onega kaldapromenaad skulptuuridega, Katariina kirik, ajaloolised Peetri valutehased... Soovi korral õhtusöök Karjala lauludega (lisatasu eest, ettetellimisel). Öömaja samas ***hotellis.

5. päev      Hommikusöök. Kondopoga, endise palgiparvetajate keskuse ja paberitööstuslinna lähedal asub unikaalne Uspenski puukirik – Jumalaema uinumise kirik. 1774.a. ehitatud 42 meetri kõrgune hoone seisab Onega järve kaljusel neemel. Osa ikoone on restaureeritud, kuid osa on siin seisnud puutumatuna ehituse algusest peale. Kivatši looduskaitseala on üks populaarsemaid turismiatraktsioone Karjalas. Külastame loodusmuuseumi ja dendroparki. Suna jõel näeme Kivatši tasandikukoske (10m), mida peetakse Karjala ilusaimaks ja suurimaks. Alustame sõitu St. Peterburgi. Linn Neeva kallastel pakub ainulaadset baroki ja klassitsistliku arhitektuuri ansamblit koos miljonilinna võlude ja varjudega. Kogu linn on üks suur vabaõhumuuseum. Iga hoone ja tänav on täis ajalugu, legende ja suursugususe hõngu. Peeter I poolt 1703. aastal asutatud linn on läbi elanud suurriigi tõuse ja mõõnu ning olnud seotud nii Balti aadli kui Euroopa aristokraatiaga. Hilisõhtul jõuame kohale. Öömaja ***hotellis (2-sed toad).

6. päev      Hommikusöök rootsi lauas. Vaba aeg jalutuskäiguks linnas ja lõunasöögiks. Soovijatele tehakse linnaekskursioon bussiga, tutvustatakse teele jäävaid ajaloo- ja vaatamis­väärsusi. Kojusõitu alustame kell 14.00. Eestisse jõuame hilisõhtul.  

HIND:   579 € sisaldab:

·        laevapiletid Tallinn-Helsingi,

·        öömajad ***hotellides koos hommikusöögiga (2-sed toad),

·        laevasõit Valamo saarele  (ekskursioon + lõunasöök kloostri sööklas),

·        laevasõit Kiži saarele,

·        mugavustega buss (WC, soojad joogid, DVD mängija),

·        giid-grupijuht ja eestikeelsed ekskursioonid,

 

 

LISATASU EEST:

·        vene viisa koos kohustusliku tervisekindlustusega 69 €,

·        tervise- ja reisitõrkekindlustus (sõltub vanusest),

·        õhtusöök Karjala lauludega u 30 €, NB! Ettetellimisega Eestis.

 

Soodushind kehtib ka klubiliikme ühele kaaslasele.

Tavahind 609  


« tagasi