Sari "101 Eesti..."

Kirjastuse Varrak raamatusari „101 Eesti...“ käsitleb ülevaatlikult erinevaid Eesti kultuuri, ajalugu, loodust jm puudutavaid teemasid. Iga autor on oma valdkonna tunnustatud spetsialist ning on raamatusse valinud 101 just tema jaoks kõige olulisemat sündmust või märksõna. Nõnda avanebki sarja raamatutes põnev, isikupärane ning silmaringi avardav pilt erinevatest teemadest. Kõik raamatud on rikkalikult illustreeritud tänapäevaste ja arhiivifotode, kunstiteoste reproduktsioonide, kaartide, jooniste jpm-ga.

„101 Eesti...“ on mõeldud kõigile, kes on huvitatud Eesti elu eri külgedest, andes teada uusi fakte ja aidates meelde tuletada unustatut. Muidugi on iga teose näol tegemist individuaalset maitset peegeldavate autoriraamatutega ja nõnda on igal lugejal võimalus võrrelda, kas ja kui palju tema isiklik 101 autori omaga kokku langeb.

Siit vaata videoklippi, milles sarja tutvustab Krista Kaer

 

101 Eesti mõisa
Juhan Maiste 101 Eesti mõisa

101 Eesti mõisa on, nagu kõik selle sarja raamatud, eelkõige oma autori nägu ning Juhan Maiste on raamatusse valinud 101 enda jaoks kõige olulisemat ja omaparasemat Eesti mõisa.

Tegemist on poeetilise ja fantaasiaküllase nägemusega Eesti mõisatest, seal elanud inimestest ja toimunud sündmustest, kus rõhk on pandud ennekõike olustikule, emotsioonile ja meeleolule. Maiste viib lugeja põnevale rännakule läbi Eesti aja- ja kultuuriloo ning pühendab meid iga raamatusse valitud mõisa saladustesse. Teiste seas leiavad käsitlemist näiteks Kärstna, Koltsu, Kolga, Jäneda, Hõreda, Heimtali, Aruküla ja Alatskivi mõisad. Teksti toetavad fotod mitte ainult mõisahoonetest, vaid ka kõnekatest detailidest.


Kõva köide. 216 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 29238
Kirjastus Varrak

Klubihind 14.00 EUR
Tavahind 18.90 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti ravimtaime
Ain Raal 101 Eesti ravimtaime Autor tutvustab oma raamatut järgmiselt: "101 ravimtaime nimekirja kokku pannes tuli mul vahel valida meie kui maarahva põlise pruugi ja nüüdisaegse teaduspõhisuse vahel. Farmakognostina kaldusin siis viimase poole ning lülitasin nimekirja kultuurtaimi, kes ei pruugi Eestis pikkade kasutustraditsioonidega olla, kuid leiavad ravim- ja maitsetaimedena maailmas laialdast kasutamist. Raamatus on endale koha leidnud ka rida mürgiseid taimi, mida esivanemad omal ajal pruukisid, kuid nüüdisajal kasutab ainult farmaatsiatööstus. Ma ei usu, et peale eestlaste leidub mõnda teist rahvast, kellel oleks saja tuhande elaniku kohta välja antud sedavõrd palju omakeelseid ravimtaimeraamatuid. Siit ka põhjus, miks selles raamatus ei ole tava¬kohaseid taimekirjeldusi. Vabaks jäänud kirjaruumi olen jätnud teistsugusema lähenemisnurga tarvis, mis on tavalisest etnoloogilisem ja samas sihilikult subjektiivne – kui mitte öelda enesekeskne. Meie rahvas on ju ikka ja alati loodusele läbi enese vaadanud."
Kõva köide. 224 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 29221
Kirjastus Varrak

Klubihind 16.60 EUR
Tavahind 18.90 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti looma
Peeter Ernits 101 Eesti looma

Selles raamatus portreteerib Peeter Ernits loomi, kellega eestlane kõige enam kokku puutub: ükskõik kas siis kodus, suviti maal, aias, põllul, metsas või rannas. Kõige väiksem loom on vähem kui 3 mm pikkune oa-lehetäi. Kõige suurem on ligi kolme meetri pikkuse kerega põder. Kõik ülejäänud mahuvad kenasti nende kahe tegelase vahele. Autori oskus näha looduses tavapärast mõne ootamatu nurga alt ja seda ka mõnusalt kirja panna lummab lugejaid ning ärgitab ümbritsevat nägema teise pilguga.


Kõva köide. 223 lk.
Mõõdud: 165 x 217 mm
Tellimiskood: 24868
Kirjastus Varrak

Klubihind 15.49 EUR
Tavahind 17.60 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti arhitektuuriteost
Karin Hallas-Murula 101 Eesti arhitektuuriteost Erinevatest Eesti hoonetest on käesolevas raamatus kirjutatud eri moodi. Mõne puhul on tähtsaim arhitektuurne kõnekus, mõnel juhul emotsioon, mille ehitis on omandanud ea ja saatusega. Mõnel juhul on olnud tähendusrikas ehitamise lugu, teisel arhitekti isik või hoopis omanik. Niisiis ei ole tekstide ülesehitusel järgitud mingit kindlat struktuuri, küll aga üritatud olla võimalikult faktitäpne. Kuigi käesolev raamat on mõeldud laiale lugejaskonnale ega võimalda uurimuslikke tõestusi ega teaduslikku viitamist, leidub siin uudseid fakte ja esmakordselt avaldatut.
Kõva köide. 224 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 26428
Kirjastus Varrak

Klubihind 17.60 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti lahingut
Mati Õun ja Hanno Ojalo 101 Eesti lahingut Viimase tuhande aasta jooksul on Eestil ja eestlastel olnud vähe rahuperioode, kus puudus vajadus võidelda. Kaotusi on olnud võitudest rohkem ja iseseisvust oleme saanud vähem maitsta kui iket. Sõjaajaloolased Mati Õun ja Hanno Ojalo on toonud meie ajaloost välja 101 kõige olulisemat ja iseloomulikumat lahingut. Teos algab kirjeldusega Yngvari lahingust aastal 600 ning jõuab välja 20. sajandisse, sest märkimisväärse osa teosest moodustavad käsitlused I maailmasõja, Vabadussõja ning II maailmasõja lahingutest.
Kõva köide. 224 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 25292
Kirjastus Varrak

Klubihind 13.30 EUR
Tavahind 17.60 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti spordilugu
Tiit Karuks 101 Eesti spordilugu "Sport on mõnus mängumaa, millel paremusjärjestus tavaliselt mustvalgelt ja ajalookindlalt kirjas seisab. Ent Eesti spordi 101 sündmust tähtsuse järjekorras kirja panna või ülepea jäägitu erapooletusega välja valida pole võimalik. Kes ütleks, kas Ernst Idla loodud üle-eestiline võimlemisvaimustus oli rohkem või vähem tähtis kui Kristjan Palusalu kaks olümpiakulda? Või malegeenius Paul Kerese kogu maailmas hinnatud härrasmehelik käitumine tähtsam kui tema tööd jäädvustanud Valter Heueri meistrisulg? Kas Heino Lipp tõstis meie rahva pead rohkem punavõimudest aheldatuna või tõstnuks olümpiavõitjana? Kas laitmatu Gerd Kanter on väärtuslikum kui ürgsed hambad-risti-mehed Aavo Pikkuus, Jüri Jaanson ja Erki Nool? Siinne on Tiit Karuksi valik. Igal teisel olnuks oma eelistused ja teine stiil, aga üks on kindel: Karuks on isikupärases stiilis võtnud kokku Eesti Spordi Loo.“ Gunnar Press, raamatu toimetaja
Kõva köide. 222 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 23984
Kirjastus Varrak

Klubihind 13.30 EUR
Tavahind 16.40 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti kirjandusteost
Rein Veidemann 101 Eesti kirjandusteost

Rein Veidemann on valinud rikkast Eesti kirjandusest välja 101 teksti, mis tema hinnangu kohaselt moodustavad selle telje, mille ümber on kujunenud Eesti kirjanduse identiteet. Võimalik, et kirjanduse hindamisel on lugeja pilk ja lugeja maitse määravam kui mõnes muus valdkonnas ning seda valikut saab võtta ka kui ühe lugeja koostatud väärtteoste nimekirja. Rein Veidemann pole aga muidugi niisama lihtsalt lugeja, vaid Eesti kirjanduse õppejõud ning kahtlemata lisab see tema valikule kaalu, sest ta on hinnanud valitud teoseid nii oma aja konteksti kui ka nende ajas kestvust silmas pidades. Samal ajal kutsub igasugune valik lugejaid endaga vaidlema ning küllap juhtub see ka käesoleva raamatu puhul. Igal juhul ärgitab see kaasa mõtlema ning võib-olla ka mõnda teost taas riiulilt võtma ja üle lugema.


Kõva köide. 224 lk.
Mõõdud: 160 x 210
Tellimiskood: 22802
Kirjastus Varrak

Klubihind 13.65 EUR LISA OSTUKORVI
101Eesti puud ja põõsast metsas, pargis, aias
Rein Sander 101Eesti puud ja põõsast metsas, pargis, aias Mitu puud meil kasvab? Koolipõlvest teame, et meil on ainult neli kodumaist okaspuud – mänd ja kuusk, põõsa mõõtu kadakas ja jugapuu. Lehtpuudki saame esimese hooga üles lugeda kahe käe sõrmedel: kask ja haab, pihl ja saar, lepp, paju ja pärn, toomingas, vaher, õuna-, pirni- ja ploomipuu… Tegelikult kasvab Eesti pinnas looduslikult üle 200 puu- ja põõsaliigi. Viimase paarisaja aasta jooksul teistest maadest sisse toodud pargipuid ja ilupõõsaid on aga mitu korda rohkem. Paljud neist on tänaseks saanud meie maastikupildi lahutamatuks osaks. Autor on oma raamatusse valinud need liigid, mida ta aednikuna paremini tunneb või mille seemneid on ise mulda pistnud. Nende seas on puid nii metsast kui ka pargist, on haruldasemaid ja levinumaid. Enamik käsitletud taimi kasvab ka Järvamaal, tema kodutalus Kubjal. Nii ei maksa pahandada, kui mõni liik on sootuks välja jäänud. Eesti kliima on nõnda mitmepalgeline, et pakub aednikele eri paigus hulga erinevaid võimalusi. Just loodusesõbra avastamisrõõmule autor lugejaid üles kutsubki.
Kõva köide. 222 lk.
Mõõdud: 160 x 210
Tellimiskood: 22949
Kirjastus Varrak

Klubihind 13.30 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti lindu
Eve Mägi 101 Eesti lindu

Siia raamatusse kirjutasin ma lugusid 101 linnust. Püüdsin need lood esitada võimalikult lihtsalt ja huvitavalt, liialdamata teadusliku terminoloogia ja keeruliste mõistetega, kuid andes samas lindude kohta piisavalt teavet. Paljud lood on lõputa, sest enamasti oleks lõpp pidanud kõlama nagu vanades muinasjuttudes: … ja kui nad surnud ei ole, siis elavad nad õnnelikult edasi. Raamatus kirjeldatud 101 lindu ei ole meie linnustikus millegi poolest tähtsamad kui ülejäänud liigid, kuid nendega olen ma oma elus rohkem kokku puutunud ja nendega on mul tekkinud mingi side. Samas on nad ka üsna eriilmelised ja igaühest neist on võimalik rääkida oma lugu. Eve Mägi


Kõva köide. 222 lk.
Mõõdud: 160x210
Tellimiskood: 21348
Kirjastus Varrak

Klubihind 13.36 EUR LISA OSTUKORVI
101 Eesti popmuusika albumit
101 Eesti popmuusika albumit

Raamatu koostaja Mart Juur: „Popmuusika puudutab meid kõiki. Popmuusikast räägitakse ja kirjutatakse, popmuusikat kuulatakse, kiidetakse ja kirutakse iga päev. Popmuusika ühendab, kuid ehitab ka seinu inimeste vahele. Praegu on popmuusikat rohkem kui kunagi varem ning mida kirevamaks muutub pilt, seda vähem teab ühe või teise muusikastiili austaja, mis toimub seina taga. Popmuusikast rääkides tuleb niisiis kõigepealt täpsustada, millest me üldse räägime. See raamat räägib Eesti popmuusikast, tema minevikust ja tänapäevast, tutvustades albumeid, mis võiksid olemas olla igas kodus, arvutis või iPodis. Loomulikult ei piirdu Eesti popi rikkused 101 vinüülplaadi, kasseti ja CD-ga. Lisaks autori rangelt subjektiivsele valikule, mille alusel jõudsid raamatusse just need ja jäid välja mõned teised väärt albumid, peame arvestama asjaoluga, et paljud omaaegsed artistid ja ansamblid ei jõudnudki plaatide salvestamiseni. See kehtib kõigi 60ndatel tegutsenud kollektiivide kohta, kuid üpris lünklikult on plaadiriiulis esindatud ka 70-80ndate aastate Eesti popp ja rokk.“


Kõva köide. 224 lk.
Mõõdud: 160x224mm
Tellimiskood: 20280
Kirjastus Varrak

Klubihind 14.63 EUR LISA OSTUKORVI