KLUBI SOOVITAB

Tiia Toomet Mamma, papa ja nende lapsed. Lapsepõlvest saja aasta taguses Tallinnas

Rohkem kui sada aastat tagasi tulid minu vanaema Tiina ja vanaisa Gustav maalt linna tööd ja õnne otsima. Tallinnas rajasid nad endale kodu ja said mammaks ja papaks oma viiele lapsele.

Selle raamatu lood räägivad peamiselt mamma ja papa lastest: Leidast, kes narris oma väiksemat venda, Paulist; kes tahtis saada konkapoisiks; Hildast ja Jussist, kes läksid salaja jõumeest vaatama; Liidist, kes nuttis, kuni ta kooli võeti; ning nende muudest tegemistest ja väikestest vempudest.

Järgnevad mälestuskillud on nagu üksikud vanad fotod, mis on juhuslikult alles jäänud. Mõned neist seisavad lähestikku, mõnede vahel on suured ajavahed. Need on nagu pusletükid, millest üritan kokku panna mosaiikpilti lapsepõlvest ühes saja aasta taguses Tallinna kodus. See oli lihtne ja vähenõudlik, kuid lastele haridust võimaldades siiski parema tuleviku poole suunatud.

Paigad, kus mu isa oma õdede ja vennaga lapsena elas, on tänaseks tundmatuseni muutunud. Kunagistel unistel agulitänavatel kihutavad nüüd autod, madalate puumajade asemele on tulnud kõrge kivilinn. Olgu see väike raamat ühtlasi põgusaks tagasivaateks mu sünnilinna Tallinna eilsesse, veidi vanamoelisse, kuid siiski kodusooja näkku.

Tiia ToometKõva köide. 96 lk.
Mõõdud: 200 x 210 mm
Tellimiskood: 44675
Kirjastus Varrak

Klubihind 14.85 EUR
Tavahind 18.60 EUR LISA OSTUKORVI
Anu Mänd 101 Eesti kullasepateost

Eesti muuseumides, kirikutes ja kodudes on tallel imekauneid vanu kuld- ja hõbeesemeid. Nende hulgast sadakonda välja valida oli erakordselt raske. Raamatus on peamiselt tutvustatud vanemat kiriku- ja lauahõbedat ning gildide ja tsunftide aardeid, mis esindavad Euroopa suuri kunstistiile alates gootikast kuni klassitsismini ja mismsündisid kullasseppade käsitöö tulemusena. Neile lisandub näiteid ka kunstilises mõttes huvitavamatest tööstuslikult toodetud hõbeesemeist, sealhulgas Eesti Vabariigi ja nõukogude perioodi metallikunstnike loomingust.

Raamatus on esemeid mitte üksnes kirjeldatud, vaid avatud ka nende ajaloolist ja kultuurilist tausta: milleks neid valmistati, mis puhuks kingiti, kuidas kasutati ja kaunistati ning mida tähendavad neil leiduvad märgid ja sümbolid. Samuti on antud ülevaade kullasseppadest, kes neid esemeid lõid – nende päritolust, perekondlikest sidemetest ja loomingust. Selleks, et huvilistel oleks võimalik kirjeldatud hõbeaardeid oma silmaga kaeda, on märgitud ka nende praegune asukoht.

Anu Mänd

Anu Mänd on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloolase ja kunstiajaloolasena. 2000. aastal kaitses ta Kesk-Euroopa Ülikoolis doktoritöö. Ta on töötanud Niguliste muuseumis teaduri ja väärismetallikogu hoidjana, Ajaloo Instituudis vanemteadurina. Alates 2015. aasta detsembrist on ta Tallinna Ülikooli ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse juhataja.

 

Sari “101 Eesti...”Kõva köide. 216 lk.
Mõõdud: 160 x 210 mm
Tellimiskood: 44651
Kirjastus Varrak

Klubihind 16.95 EUR
Tavahind 21.35 EUR LISA OSTUKORVI